Kancelaria Adwokacka

Warszawa Mokotów

ul. Bukowińska 12 lok. 1201

ZADZWOŃ DO NAS

504-484-515

Katastrofa drogowa

Katastrofa drogowa art.173 kk adwokat od wypadków drogowych art.177 § 1 i § 2 k.k. – w ramach prowadzonego przez Kancelarię działu związanego z wypadkami komunikacyjnymi i katastrofami drogowymi zapewniamy naszym Klientom profesjonalną obsługę prawną adwokata karnisty specjalizującego się w sprawach z zakresu prawa karnego drogowego dotyczącego wypadków komunikacyjnych, katastrof komunikacyjnych, kolejowych i lotniczych oraz wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Prowadzimy sprawy dotyczące katastrof w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym. Kodeks karny w art. 173 penalizując katastrofę lądową, powietrzną i wodną przewiduje dwa typy podstawowe polegające na umyślnym oraz nieumyślnym sprowadzeniu katastrofy, oraz dwa typy kwalifikowane umyślnego sprowadzenia katastrofy, której następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób oraz nieumyślnego sprowadzenia katastrofy, której skutkiem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób. Umyślne sprowadzenie katastrofy zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat, natomiast typ kwalifikowany umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym określony w art. 173 § 3 KK zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Przestępstwo wywołania lub sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym bardzo często wiąże się z innymi przestępstwami drogowymi oraz wypadkami drogowymi ze skutkiem śmiertelnym po alkoholu i narkotykach, w szczególności z przestępstwem z art. 174 kodeksu karnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, przygotowaniem do przestępstwa sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach z art. 175 kk. Wiążą się także z wypadkiem drogowym oraz wypadkiem w ruchu wodnym lub powietrznym z art.177 § 1 i § 2 kk w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała z art.157 § 1 kk lub ciężki uszczerbek na zdrowiu w rozumieniu art.156 § 1 kk kwalifikowane w art.178 kk surowszą odpowiedzialnością kierowcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia lub znajdował się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Kodeks karny penalizuje też w art.178a kk nietrzeźwość kierowcy tj. prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego lub w stanie nietrzeźwości gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość – prowadzeniem auta po alkoholu oraz prowadzenie auta pod wpływem narkotyków gdy zawartość narkotyku w organizmie badanego wynosi:
– marihuana- 1-2,5 ng/ml stan po użyciu środka, powyżej 2,5 ng/ml stan pod wpływem środka,
– amfetamina-25-50 ng/ml stan po użyciu, powyżej 50 stan pod wpływem środka,
– kokaina- 10-20 ng/ml stan po użyciu, powyżej 20 stan pod wpływem środka,

Natomiast przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji obejmują swoim zakresem zarówno katastrofę komunikacyjną jak i wypadki drogowe oraz przestępstwa drogowe takie jak prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego penalizowane w art. 178a kk, ucieczkę przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego z art. 178b kk, prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień art. 180a kk oraz prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień lub po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym art. 244 kk.

Obrona w sprawach karnych dotycząca wypadków drogowych oraz przestępstw drogowych jest skomplikowana i wymaga dużego doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy nie tylko z dziedziny prawa karnego i prawa drogowego ale także z dziedziny techniki, mechaniki pojazdowej oraz inżynierii samochodowej. A to oznacza, że warto skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w dziedzinie wypadków i przestępstw drogowych, zwłaszcza w sytuacji gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym ze skutkiem śmiertelnym lub w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a wina i okoliczności sprawy budzą uzasadnione wątpliwości.

1 października 2023 r. zaczął obowiązywać zmieniony art. 178 kodeksu karnego [surowsza odpowiedzialność], który w sposób drastyczny podniósł kary za przestępstwa z art. 173 § 1 k.k. [katastrofa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym], art. 174 k.k. [niebezpieczeństwo katastrofy] i art. 177 § 1 k.k. [wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i wypadek drogowy ze skutkiem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu].
Podniesienie kar dla kierowców powodujących wypadek drogowy jeśli następstwem wypadku była śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, pod wpływem środków narkotycznych lub po alkoholu albo gdy sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ze skutkiem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w rozumieniu art. 157 § 1 kodeksu karnego zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po spowodowaniu wypadku, a przed poddaniem go badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego zostało zakwalifikowane jak zbrodnia, której górna granica ustawowego zagrożenia może wynosić nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Art. 178 kodeksu karnego otrzymał następujące brzmienie:
§ 1. skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 k.k. lub § 2 k.k, art. 174 k.k. lub art. 177 § 1 k.k. znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 k.k. lub § 2 k.k. [katastrofa drogowa, katastrofa kolejowa, katastrofa wodna i katastrofa powietrzna], art. 174 k.k. lub art. 177 § 1 k.k., a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 1a. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 3 k.k. lub § 4 k.k. [katastrofa drogowa, kolejowa, wodna, katastrofa powietrzna] lub art. 177 § 2 k.k., w warunkach określonych w § 1 lub którego dotyczy wskazana w tym przepisie okoliczność, sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości:
1) nie niższej niż 3 lata, jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby albo następstwem katastrofy jest ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia,
2) nie niższej niż 5 lat, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia w przypadku katastrofy, a 20 lat pozbawienia wolności w przypadku wypadku.
§ 2. (uchylony)
§ 3. W razie skazania, o którym mowa w § 1 lub 1a, sąd może orzec przepadek, o którym mowa w art. 44b kodeksu karnego [przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym] a orzeka go, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była wyższa niż 1 ‰ we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziła do takiego stężenia.

Katastrofa drogowa art.173 kodeksu karnego adwokat od wypadków drogowych art.177 §1 i § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. – Kancelaria Adwokacka Warszawa Mokotów specjalizujemy się w prawie karnym materialnym oraz prawie karnym procesowym, zapewniamy pomoc prawną adwokata karnisty specjalizującego się w zagadnieniach związanych z wypadkami drogowymi i prawem drogowym ofiarom i sprawcom przestępstw drogowych, wypadków komunikacyjnych oraz katastrof komunikacyjnych, kolejowych i lotniczych na wszystkich etapach postępowania przygotowawczego i postępowania sądowego oraz przed Sądem Najwyższym w postępowaniu kasacyjnym.

Call Now Button